Закарпатська крайова організація
Народного Руху України
Дай, Боже, нам любити Україну понад усе сьогодні — маючи, щоб не довелося потім гірко любити — втративши.
В’ячеслав Чорновіл

Представники української громадськості, НРУ та духовенства ПЦУ, на Красному полі та в с. Келечин вшанували Героїв Карпатської України (1938/1939 – 1944)

65 переглядів

15 березня 2023 р., українська нація відзначила 84-ту річницю проголошення Карпатської України (1938/1939 – 1944).

15 березня 1939 р., Сойм Карпатської України у м. Хуст, у мовах вже часткової угорської окупації Українського Закарпаття (згідно рішень злочинного першого Віденського арбітражу від 02.11.1938 р.),  фактичного розпаду Чехословацької Республіки, яка перестала існувати 14 березня та в умовах підступної і віроломної військової агресії пронацистського режиму Королівства Угорщини на чолі із регентом Міклошем Горті (військово-політичного союзника нацистського Третього Рейху) проголосив незалежність Карпатоукраїнської держави на теренах Закарпаття, обрав головою Сойму – законодавчого органу державної влади Августина Штефана  (11.01.1893, Порошково, комітат Унґ, Українське Закарпаття під окупацією Австро-Угорської імперії – 04.09.1986, Філадельфія, США), заступниками голови Сойму – Степана Росоху (27.05.1908, с. Драгово, комітат Марамарош, Українське Закарпаття під окупацією Австро-Угорської імперії – 20.04.1986, Торонто, Канада) та Федора Ревая (1890, Мирча, комітат Унґ, Українське Закарпаття під окупацією Австро-Угорської імперії – 1945, Єнакієво Сталінської області, Українська РСР під окупацією московського комуністично-радянського Союзу РСР), президентом Карпатської України доктора отця Августина Волошина (17.03.1874, Келечин, комітат Марамарош, Українське Закарпаття під окупацією Австро-Угорської імперії – 19.07.1945, Москва, комуністично-радянська Бутирська в’язниця у районі Лєфортово, Російська РФСР у складі Союзу РСР), ухвалив конституційні закони про Державний Гімн – «Ще не вмерла Україна…», Державний Прапор – синьо-жовтий стяг, Державний Герб – червоний ведмідь на лівому срібному півполі й чотири сині та три золоті смуги у правому півполі та тризуб на середньому зубі.

З нагоди цієї пам’ятної і славної події в історії української нації та Держави України, 15 березня 2023 р., уповноважені представники української громадськості та національно-патріотичних організацій краю, зокрема, Закарпатської крайової організації Народного Руху України, за духовної підтримки Мукачівсько-Карпатської єпархії Православної Церкви України традиційно взяли участь у пам’ятних заходах з ушанування Героїв Карпатської України (1938/1939 – 1944) на Красному полі в с. Рокосово під Хустом та в с. Келечин на Міжгірщині (де народився Августин Волошин).

В рамках заходів:

  • До пам’ятного поклінного Хреста на честь Героїв Карпатської України на Красному полі  було піднесено корзину із живими квітами, запалено поминальні лампадки та відслужено молебень за мир і благополуччя в Україні, за перемогу українського народу і Українського війська над віроломними безбожними московськими путінсько-гундяєвськими окупантами і терористами та заупокійну літію за всіма полеглими у різні части і віки нашими співвітчизниками і рідними, які віддали свої життя за незалежність України, Героями Карпатської України та доктором отцем Августином Волошиним, Президентом Карпатської України, Героєм України, борцем за незалежність України у ХХ столітті;

Богослужіння очолив Преосвященніший Віктор Бедь, єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Мукачівсько-Карпатською єпархією Православної Церкви України, військовий капелан, президент Карпатського університету імені Августина Волошина, голова Закарпатського обласного товариства борців за незалежність України у ХХ столітті, почесний голова Закарпатської крайової організації Народного Руху України у співслужінні протоієрея Юрія Гал, секретаря єпархіального управління, настоятеля парафії на честь первоверховних апостолів Петра і Павла у с. Лазещина Рахівського району, військового капелана, протоієрея Юрія Кадар, настоятеля парафії Різдва Пресвятої Богородиці в с. Ганичі Тячівського району, протоієрея Крістіана Рущака, настоятеля парафії Преображення Господнього в смт Ясіня Рахівського району, ієрея Іллі Канакіна, референта єпархіального управління, в. о. ректора Ужгородської української богословської академії, священика кафедрального храму апостола українського Андрія Первозваного у м. Ужгород та ієрея Олега Росоловського, священика кафедрального храму апостола українського Андрія Первозваного у м. Ужгород.

Після завершення богослужіння до присутніх з архієрейським словом звернувся Преосвященніший владика Віктор Бедь, який наголосив на святості та безсмертності прижиттєвого подвигу всіх полеглих Героїв України, та, зокрема, Героїв Карпатської України та новітніх Героїв – українських воїнів-захисників у російсько-українській війні 2014 – 2023 рр.;

  • До пам’ятного Хреста на честь доктора отця Августина Волошина, Президентом Карпатської України (1939 – 1944), Героя України (посмертно), борця за незалежність України у ХХ столітті у с. Келечин Мукачівського району на Міжгірщині (де народився Августина Волошина) було піднесено корзину із живими квітами, запалено поминальні лампадки та відслужено молебень за мир і благополуччя в Україні, за перемогу українського народу і Українського війська над віроломними безбожними московськими путінсько-гундяєвськими окупантами і терористами та заупокійну літію за всіма полеглими у різні части і віки нашими співвітчизниками і рідними, які віддали свої життя за незалежність України, Героями Карпатської України та Августином Волошиним, Президентом Карпат;

Богослужіння очолив Преосвященніший владика Віктор Бедь у співслужінні ієрея Іллі Канакіна та ієрея Олега Росоловського.

Під час архієрейського слова, звертаючись до присутніх, Преосвященніший єпископ Віктор Бедь, зокрема, наголосив на святості і безсмертності прижиттєвого подвигу Августина Волошина та звернув увагу присутніх на те, що вищезазначений пам’ятний знак в с. Келечин на честь Президента Карпатської України було встановлено за рішенням Закарпатської крайової організації Народного Руху України та за ініціативи і безпосередньої участі Михайла Ляха, першого голови Міжгірської районної організації РУХу іще навесні 1990 р., в умовах існування московського комуністично-радянського окупаційного режиму Союзу РСР. Участь у відкритті даного пам’ятного знаку у той час, зокрема, взяли новообрані народні депутати України 1-го скликання (1990 – 1994) від антикомуністичної опозиції Левко Лук’яненко, голова Української Республіканської Партії та Віктор Бедь, голова Тячівської районної організації Народного Руху України. Також були присутні активісти РУХу, зокрема Петро Скунць, перший голова Закарпатської крайової організації Народного Руху України, Михайло Лях, на той час голова Міжгірської районної організації НРУ та інші.

  • До могли отця Івана Волошина, батька Августина Волошина, яка збереглася до наших днів на пагорбі старого цвинтаря у с. Келечин було піднесено корзину із живими квітами, запалено поминальні лампадки та відслужено заупокійну літію за небіжчиком.
    Богослужіння очолив Преосвященніший владика Віктор Бедь у співслужінні ієрея Іллі Канакіна та ієрея Олега Росоловського.

Участь у заходах з ушанування Героїв Карпатської України на Красному полі та в с. Келечин, зокрема, взяли уповноважені представники Карпатського університету імені Августина Волошина, Ужгородської української богословської академії, Ужгородського гуманітарно-економічного коледжу КаУ ім. Августина Волошина, духовенства Мукачівсько-Карпатської єпархії Православної Церкви України, Закарпатського обласного товариства борців за незалежність України у ХХ столітті, Закарпатської крайової організації Народного Руху України, Християнсько-народної спілки Закарпаття та ГО «Молодь Закарпаття».

Пресслужба ЗКО НРУ