Закарпатська крайова організація
Народного Руху України
Нам потрібні сьогодні реформи, а не революції, сила закону, а не закон сили, добробут народу, а не всенародні злидні, громадське порозуміння, а не громадська ворожнеча, демократія, а не диктатура.
В’ячеслав Чорновіл

Під час Другої світової війни в Україні було знищено майже 90% ромів – дослідник

16 переглядів

2 серпня щороку відзначається Міжнародний день пам’яті жертв нацистського геноциду ромів. Саме цього дня у 1944 році за одну добу у таборі Аушвіц-Біркенау загинули до 4 300 ромів. За різними підрахунками, загалом у світі впродовж війни було знищено приблизно 200 тисяч представників цієї національності. Яка кількість ромів загинула в Україні, і чи мав цей геноцид регіональні особливості?

Коли мова заходить про масові людські жертви під час Другої світової війни, то насамперед на думку спадає знищення євреїв. Натомість про трагедію ромів є невеликий масив інформації і досліджень. Геноцид ромського населення і до сьогодні залишається однією з найменш вивчених сторінок Другої світової. На думку дослідника геноциду ромів Михайла Тяглого, цьому є кілька пояснень.

  • Чисельність ромського населення набагато менша, ніж, наприклад, єврейського. Ця тема не набула широкого розголосу.
  • Соціальне становище, яке займали роми до і під час Другої світової війни, не давало їм змоги говорити «на повний голос» про власний геноцид.
  • Існує мало документів, зафіксованих відомостей про геноцид. Серед ромів переважав усний спосіб збереження пам’ֹֹяті про трагедію свого народу.
  • Квола діяльність інтелігенції, національної еліти, яка б усвідомлено давала поштовх висвітленню цієї теми.
  • Про геноцид ромів у Німеччині заговорили лише на початку 80-х років минулого століття. Для порівняння: геноцид євреїв визнали одразу після падіння нацистського режиму.
Пам’ятник жертвам геноциду ромів у місті Чернігів
Пам’ятник жертвам геноциду ромів у місті Чернігів

У розмові з Радіо Свобода Михайло Тяглий наголошує, що важливим було визнання самого факту переслідування ромів через їхню національність, а не через асоціальну поведінку.

Дослідник Михайло Тяглий про кількість жертв і регіональні особливості знищення ромів в Україні під час ІІ Світової війни

Нацистська теорія про «зіпсовану кров» ромів

Ставлення до ромів у Німеччині ще до приходу нацистів було негативним. Їх «таврували», вважаючи злочинцями. А з встановленням диктатури Гітлера становище ромів стало нестерпним.

Наказ голови районної управи Корецького району місцевій поліції про виселення ромських родин. Імовірно, 1942 рік. Джерело: Державний архів Рівненської області
Наказ голови районної управи Корецького району місцевій поліції про виселення ромських родин. Імовірно, 1942 рік. Джерело: Державний архів Рівненської області

З погляду науки про вивчення рас, зауважує дослідник, у кінці ще 19 століття побутувала теорія про Індію як батьківщину ромів і про їхню спорідненість з арійськими племенами. Проте це не сполучалося з ідеологією гітлерівської Німеччини і твердженням про арійське походження німців.

Джерело:radiosvoboda